Foto: Paweł Rybacki
Szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej i nadania nowego sztandaru szkoły.
W dniu 11 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, najważniejszego święta szkoły, jak i jednego z najważniejszych świąt Państwowych. W tym roku obchodzimy 251 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa edukacji, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela. Dodatkowo tej wspaniałej uroczystości towarzyszyło nadanie nowego sztandaru szkoły.
W uroczystość wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki, przewodniczący Rady Miejskiej Sebastian Schmid, sekretarz Urzędu Miasta Beata Gradowska, ksiądz proboszcz Ireneusz Brzeziński, przewodnicząca Rady Szkoły Aleksandra Sobczak i sponsor sztandary szkoły Carsten Geng wraz z matką.
Pierwsza część uroczystości obejmowała nadanie nowego sztandaru szkoły. Sztandar, wraz
z masztem i szarfami, został ufundowany przez potomka rodziny Sturmowskich z Czarnej Wody, na stałe mieszkającego w Berlinie. Wicedyrektor szkoły Ewa Łangowska, w imieniu ofiarodawcy, przeczytała historię rodziny Sturmowskich i okoliczności zakupu sztandaru.
Po poświęcaniu sztandaru, fundator wręczył go dyrektorowi szkoły, a dyrektor przekazał sztandar w ręce chorążego pocztu sztandarowego. Dodatkowo fundator wręczył dyrektorowi szkoły certyfikat własności „Gwiazdy Donatora”, poświęconej naszej szkole i znajdującej się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W dalszej części ceremoniału, przedstawiciele wszystkich klas złożyli przed sztandarem ślubowanie:
„My Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie w
obecności naszych nauczycieli i zaproszonych gości – Naszej Ojczyźnie – Rzeczypospolitej Polskiej i Tobie Szkoło – uroczyście ślubujemy:
Zdobywać wiedzę i umiejętności i jak najlepiej wykorzystywać je w codziennym życiu – ŚLUBUJEMY
Wyrabiać w sobie silną wolę i koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność – ŚLUBUJEMY
Strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły – ŚLUBUJEMY
Być dobrym Polakiem, być wiernym tradycjom naszego kraju, szanować język i kulturę ojczystą – ŚLUBUJEMY.
Tak nam dopomóż Bóg!”
W drugiej części obchodów DEN, dyrektor szkoły Józef Milewski, pokreślił ważność tego święta dla polskiej edukacji, przytaczając krótki rys historyczny.
„Początki powstania ministerstwa były wymuszone, gdyż w Polsce, do 1773 roku, edukację prowadził zakon Jezuitów, uczący miedzy innymi w języku łacińskim i został on rozwiązany przez ówczesnego papieża Klemensa XIII.
Warto dzisiaj przypomnieć zasługi tego pierwszego w Polsce, a także w Europie ministerstwa oświaty publicznej. Komisja Edukacji Narodowej [Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca] została powołana 14-ego października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Podsumowanie dokonań Komisji
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie." Cytat pochodzi z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, 1600 r.
Dyrektor szkoły wymienił najważniejsze kierunki działalności dzisiejszej szkoły, do których należą:
- Prawidłowy rozwój fizyczny – wychowanie sportowe, prawidłowe żywienie, a w tym piramida żywieniowa tzw. kultura żywienia
- Dbanie o dobrostan uczniów - rozwój emocjonalny, psychiczny
- Wychowanie w duchu patriotyzmu, szacunku dla historii, szacunku dla drugiego człowieka, tolerancji
- Opieka
- Nauka przedmiotowa
- Rozwijanie kompetencji kluczowych np. zainteresowań, technologii komputerowych, zawodowych
Dziś tylko leniwy, mówił dyrektor, narzeka na współczesną edukację, mówiąc o tym, że "wcześniej nauczano lepiej".
Z okazji DEN dyrektor szkoły wręczył wyróżniającym się nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły, które otrzymali:
- Jolanta Januszewska
- Maria Narloch
- Monika Kłopotek -Główczewska
- Paweł Rybacki
- Wiesława Mioduszewska-Staniszewska
- Ewa Ciesielska
- Justyna Schmidt
- Karolina Smaglińska
Następnie dyrektor szkoły złożył podziękowania i życzenia nauczycielom „…za Wasze zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów, ale także w stosunku do problemów w codziennej pracy. Za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki Waszej pracy nasza szkoła jest wyjątkowa i coraz lepiej oceniana.
Dyrektor szkoły podziękowania złożył również pracownikom administracji i obsługi, za codzienną pracę i wzajemną życzliwość.
W ostatniej części odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 5b SP pod kierunkiem wychowawczyni klasy p. Moniki Kłopotek-Główczewskiej.