• SZKOLNY KONKURS WIEDZY O SPORCIE

     • 25 stycznia (czwartek) w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie zorganizowano trzeci w obecnym roku szkolnym KONKURS WIEDZY O SPORCIE, w którym wzięło udział 50 uczniów z klas 6-8.

      Uczestnicy zmierzyli się z 30 pytaniami za 1 punkt, na które należało odpowiedzieć PRAWDA/FAŁSZ oraz 10 pytaniami za 2 punkty (a,b,c,d). Nie zabrakło również pytania bonusowego za 5 punktów, w którym należało podać gospodarza aktualnie rozgrywanych Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn.

      W dniu dzisiejszym uczniowie z najwyższą ilością zdobytych punktów odebrali z rąk p. dyrektora Józefa Milewskiego dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

       

      WYNIKI KONKURSU:

      1 miejsce: Leon Wegner (6b) – 43/55pkt

      2 miejsce: Anastazja Klein (8a) – 32/55pkt

      3 miejsce: Oliwier Szopiński (6b), Nikodem Tracz (6b), Bartosz Strzelka (7a) – 31/55pkt

      4 miejsce: Maja Lamczyk (6b) – 30/55pkt

       

      W imieniu organizatorów, którymi byli nauczyciele wychowania fizycznego, dziękuję wszystkim instytucjom i osobom, które wsparły nas w organizacji konkursu.

      Pomogli nam:

      – Urząd Miasta Czarna Woda

      – p. Sebastian Schmidt – Przewodniczący Rady Miasta Czarna Woda

      – p. Łukasz Łangowski – Sekretarz Gminy Czarna Woda

      – p. Piotr Dorosz – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Adam Gradowski – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Witold Bohla – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Rafał Połom – Radny Miasta Czarna Woda

      – Szkiełkowanie ZEFIR (p. Grzegorz Baczyński)

      – Hydrostacja.pl

      – Kajaki Sękowski

      – Stół Poproszę - manufaktura drewna i stali (p. Marcin Sztormowski)

      – Meble Tuszkowski - producent mebli tapicerowanych i drewnianych (p. Bartłomiej Tuszkowski)

      – KocieWianki

      – „Sałata” Marcin Sałata

      – p. Sławomir Malinowski

      – p. Borys Wirkus

      – p. Mateusz Baran

      – p. Michał Rubiszewski

      – p. Błażej Birna

      – KS Wda Czarna Woda

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • SPOTKANIA Z PRZYRODĄ

     • W dniu 22.01. uczniowie klasy 3b i 2b wzięli udział w pierwszym spotkaniu z cyklu "W przyjaźni z przyrodą". Tematem spotkania było przygotowanie zwierząt do zimy. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania o zwierzętach i odpowiadali na zadawane pytania. Dziękujemy pani leśnik za spotkanie .

       

      Opracowała: Jolanta Januszewska

     • DZIEŃ BABCINEGO SWETRA I DZIADKOWEJ KAMIZELKI

     • Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnuczęta mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie zrobiony upominek, piosenka, wierszyk - na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie. 22 stycznia nasi uczniowie wcielili się w Babcię i Dziadka. „Babcie” przyszły ubrane  w wełniany sweter, fartuszek, chustkę, a „dziadkowie” w  ulubioną kamizelkę, krawat, marynarkę czy czapkę. Jak na „swoje lata” wszyscy poruszali się po szkole bardzo energicznie i żwawo…młodsi, dyżurujący nauczyciele czasami nie mogli za nimi nadążyć….

      To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są wydarzenia, spotkania i wspólnie spędzone chwile.

      Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc.

       

      Opiekun SU Maria Narloch

      Foto: Paweł Rybacki

     • „Dzień babcinego swetra i dziadkowej kamizelki”.

     • „Dzień babcinego swetra i dziadkowej kamizelki”.

      Drodzy Uczniowie!

      Przed nami dwa wyjątkowe święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka.

      Proponujemy, aby oprócz laurek, bombonierek i kwiatów uhonorować w oryginalny sposób naszych kochanych dziadków.

      Pomysł jest taki, abyśmy 22.01.(poniedziałek) wcielili się w naszą babcię lub dziadka. Możemy przyjść ubrani  w ulubiony, wełniany sweter babci (może być fartuszek, chustka, itp.) czy ulubiona kamizelkę dziadka (krawat, marynarka, czapka).

      Liczymy na waszą wyobraźnię i pomysłowość!!!

       

      Przewodnicząca SU

      Maja Lamczyk

     • DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

     • 18 stycznia od wielu już lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Datę tę wybrano nieprzypadkowo, bowiem 18 stycznia  1882 roku urodził się twórca tego przesympatycznego misia - Alan Aleksander Milne.

      Miś o Małym Rozumku to ulubieniec również i naszych uczniów, dlatego z wielką radością i ogromnym zaangażowaniem wzięli oni udział w przygotowanych w szkolnej bibliotece obchodach tego święta. Dzieci m.in. poznały historię powstania książki „Kubuś Puchatek”, słuchały jej fragmentów, odpowiadały  na zagadki  i rozwiązywały zadania dotyczące mieszkańców Stumilowego Lasu. Trzecioklasiści wykonali ponadto  przepiękne laurki z życzeniami dla  Kubusia Puchatka.

      Autorzy wyróżnionych prac to: Hanna Ackermann kl.3 a, Oskar Backhaus kl.3 a, Emilia Galikowska kl. 3 a, Zuzanna Helta kl.3 b, Maciej Korda kl.3 b, Nina Sikora kl. 3 a oraz  Łucja Tocke kl.3 a.

      Uczniowie ci zostali nagrodzeni  Dyplomami Przyjaciela Kubusia Puchatka oraz książkami. Wszyscy autorzy laurek otrzymali słodkie małe co nieco.

      Dzień Kubusia Puchatka na pewno  będziemy wspominać z uśmiechem.

                                                                                                                                           

      Opracowała Alicja Kuchta

       

     • MISTRZOSTWA POWIATU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

     • W czwartek 18 stycznia na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano Mistrzostwa Powiatu w mini piłce ręcznej dziewcząt. Do sportowej rywalizacji przystąpiły 4 zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”, 2x8 minut. Po rozegraniu 6 spotkań wyłoniona zwycięską drużynę, którą została reprezentacja PSP 6 ze Starogardu Gdańskiego.

       

      Wszystkim uczestniczkom bardzo serdecznie dziękujemy za dostarczone emocje życząc dziewczynkom z PSP 6 powodzenia na kolejnym szczeblu rozgrywek.

       

      Dzisiejsze zawody stanowią niezwykle cenne doświadczenie dla młodych szczypiornistek z czarnowodzkiej placówki, które mamy nadzieje zaprocentuje w przyszłości.

       

      KLASYFIKACJA ZAWODÓW:

      1 miejsce: PSP 6 Starogard Gdański

      2 miejsce: PSP Zblewo

      3 miejsce: PSP Bobowo

      4 miejsce: PSP Czarna Woda

       

      NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWAŁY:

      Białaszczyk Lena, Dymel Victoria, Janikowska Helena, Kiedrowska Zuzanna, Klein Magdalena, Krajnik Agata, Kuklinska Marta, Lamczyk Maja, Piotrzkowska Agata, Połom Zuzanna, Schmidt Klara, Shulhina Diana, Wegner Antonina

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • ZAKUP SPRZĘTU SPORTOWEGO

     • W minionym tygodniu ze środków własnych zakupiliśmy sprzęt sportowy, który będzie wykorzystywany na lekcjach wychowania fizycznego oraz nagrody rzeczowe na szkolne zawody sportowe oraz konkursy wiedzy o sporcie.

       

      Zakupione zostały:

      - woreczki gimnastyczne NO10 (10 szt.)  –  3 zestawy

      - znacznik Givova czerwony L – 10 sztuk

      - znacznik Givova niebieski L – 10 sztuk

      - znacznik Givova pomarańczowy L – 10 sztuk

      - deskorolka Meteor – 2 sztuki

      - piłka do koszykówki Enero r.5 – 3 sztuki

      - piłka siatkowa NO10 r. 5 – 3 sztuki

      - piłka nożna NO10 r.5 – 3 sztuki

      - worek na buty Givova – 15 sztuk

      - bidon NO10 750ml – 10 sztuk

      - piłka ręczna Meteor r.1 – 4 sztuki

      - worek na piłki – 3 sztuki

       

      Zakup możliwy był dzięki przychylności Dyrekcji Szkoły, której w imieniu nauczycieli wychowania fizycznego oraz uczniów naszej placówki serdecznie dziękuję za przekazanie środków finansowych na zakup w/w sprzętu.

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • MISTRZOSTWA REJONU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ

     • 9 stycznia (wtorek) na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano Mistrzostwa Rejonu w mini piłce ręcznej. Do sportowej rywalizacji zgłosiły się 2 zespoły dziewcząt (PSP Kaliska, PSP Czarna Woda) oraz 3 chłopców (PSP Kaliska, PSP Lubichowo, PSP Czarna Woda).

      Po rozegraniu wszystkich spotkań wyłoniono reprezentantów naszego rejonu na Mistrzostwa Powiatu, którymi zostały dziewczęta z Czarnej Wody oraz chłopcy z Kalisk . Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za ogrom sportowych emocji życząc zwycięzcom powodzenia na kolejnym szczeblu rozgrywek.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      - DZIEWCZĘTA: Białaszczyk Lena, Dymel Victoria, Janikowska Helena, Kiedrowska Zuzanna, Klein Magdalena, Krajnik Agata, Kuklinska Marta, Lamczyk Maja, Piotrzkowska Agata, Połom Zuzanna, Schmidt Klara, Shulhina Diana, Wegner Antonina

      - CHŁOPCY: Baczyński Olaf, Homa Aleksander, Nadolski Franciszek, Nadolski Julian, Narloch Rajmund, Pluskota Adam, Pryba Szymon, Przybyłowicz Bartłomiej, Stanek Ksawier, Szopiński Oliwier, Tracz Nikodem

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

       

     • Manga i anime - zagrożenia dla najmłodszych!?

     • Geneza mangi i anime

      Manga to japoński komiks, który jest jedynym w swoim rodzaju stylem rysowania komiksu. Tematyka, sposób kadrowania (niezwykle dynamiczny), projekty postaci i przedmiotów oraz kolorystyka, czyli klasyczna biel i czerń - to wszystko składa się na niepowtarzalną całość. Wpływ na mangę miał również komiks amerykański i europejski - stąd właśnie manga zaczerpnęła charakterystyczne "dymki" z tekstami. Za twórcę współczesnej mangi uważa się Osamu Tezuka, pracownika wytwórni Walta Disneya w latach 60. XX wieku. Japońska sztuka rysowania komiksu jest odmienna od szkoły europejskiej i amerykańskiej, wiele jest w niej elementów starojapońskich. To Osamu Tezuka wprowadził bardzo charakterystyczny sposób przedstawiania postaci. Jego pomysłem była drobna twarz, wielkie oczy, zadarte noski oraz wyeksponowane atrybuty płci pięknej. Dziewczęta ubrane są bardzo często w wyzywające kostiumy, kontrastujące z dziecięcymi rysami twarzy. Jest to jedna z najłatwiej rozpoznawalnych konwencji mangi.

      Istnieją różne odmiany mangi np.: shonen manga, shojo manga, bishonen manga, gakuen mono manga,

      jidaigeki - są one przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, społecznej i zawodowej.

      Termin anime oznacza japoński film rysunkowy, który powstaje bardzo często na podstawie mangi i obecnie jest bardzo popularny na świecie. Znajduje odbiorców na trzech rynkach: telewizyjnym, np. wieloodcinkowe seriale (Czarodziejka z księżyca, Drgon Ball, Wojownicy zodiaku, Pokemon, Kapitan Jastrząb); filmów wideo z nośnikami cyfrowymi; kinowym wysokobudżetowym (Księżniczka Mononoke, Pokemon).

      Dzieła, które powstają pod patronatem mangi, znajdują się na swoistych "listach przebojów", otrzymują nagrody, wyróżnienia. Niektóre uznawane są przez znawców tematu za "absolutną klasykę" w mangowym świecie. Kryterium takiej klasyfikacji jest liczba sprzedanych egzemplarzy zarówno komiksów, jak i filmów oraz ich atrakcyjność pod względem tematyki oraz techniki wykonania.

      Niestety, wszystkie filmy i komiksy zawierają sporą dozę emocji negatywnych. Treścią większości jest rywalizacja, podstęp i walka. Wiele z nich preferuje głupotę i agresję.

      Japońskie kreskówki są tak brutalne, że nie można ich nawet porównywać z pełnymi przemocy kreskówkami amerykańskimi. A rzekomo głębokie treści, ciekawe scenariusze czy "sztuka" animacji to spotkanie z okultyzmem, demonologią i New Age.

      Dla dziewcząt zostały także przygotowane filmy i komiksy w bardziej kwiecistym, "romantycznym stylu" i najczęściej przedstawiają miłosne historie. Nie stroni się tam od ukazywania niemoralnych relacji między bohaterami, są więc "trójkąty" i "czworokąty rodzinne", jak również opowieści dotyczące zakochanych w sobie młodzieńców.

      Skutki pedagogiczne

      W komiksach i filmach przedstawia się zniekształcony ideał miłości i seksualności, kształtuje się fałszywy i zniekształcony obraz małżeństwa i rodziny, a związki homoseksualne ukazuje się jako coś normalnego i pożądanego. Tego rodzaju postępowanie obniża i stępia wrażliwość moralną młodego człowieka. Propaguje się wzory hedonistyczne, życie łatwe i bez wymagań, słowem: bierz i używaj, wszystko ci się należy. Występuje tu również pomieszanie dobra i zła. Dobrzy bohaterowie walczą ze sobą tymi samymi metodami, co źli. Wszystko jest rozmyte. Dobro w charakterze magii przywołuje złe moce. Zła czarownica ma postać anioła, natomiast postać tradycyjnie wyobrażająca diabła spełnia dobre czyny. W tych filmach wkracza się w świat stworzony przez inną, skrajnie odmienną kulturę. Dziecko oglądając omawiane filmy koduje w podświadomości podawane treści jako własne, przetworzone w wyniku przeżywania obrazu i doznań z nim związanych. Są one później odbierane jako bliskie, a tym samym wiarygodne, odbiorca się po prostu z nimi oswoił. Wiele z tych filmów zawiera "okultystyczne i satanistyczne" przesłanie, np. "Wojownicze Żółwie Ninja"4, "Dragon Baal", "Czarodziejki z księżyca". Jak wielki wpływ na dzieci ma ten rodzaj treści, ukazała projekcja słynnego filmu anime "Kieszonkowy potwór", znanego w Polsce jako "Pokemon", w Tokio, w grudniu 1997 roku. Dzieci, które oglądały ten film w ciemnym pomieszczeniu traciły przytomność, wpadały w histerię, płakały. Przyczyną była seria przeplatanych krótkich niebiesko-czerwonych błysków zawartych w jednym z odcinków. W 800 przypadkach niezbędna była hospitalizacja z powodu utrzymujących się objawów epilepsji.

      Szkoła, na podstawie opinii psychologów, zachęca rodziców naszych uczniów do zapoznania się opinią o "Mangi" i podjęciem decyzji, czy dziecko ma czytać tego typu pozycje.

     • NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW

     • 5 stycznia (piątek) w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW z klas 6-8. W sportowej rywalizacji wzięły udział 4 zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”. Po sześciu niezwykle emocjonujących piłkarskich potyczkach doszło do uroczystego zakończenia zawodów, w trakcie którego wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

       

      WYNIKI SPOTKAŃ:

      • VI A – VI B 0:3
      • VII A – VIII A 0:1
      • VI A  – VII A 1:2
      • VI B – VIII A 5:0
      • VI A  – VIII A 5:1
      • VI B  – VII A 1:0

       

      KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

      1 miejsce: VIB 9pkt (9:0, +9)

      2 miejsce: VIA 3pkt (6:6, 0)

      3 miejsce: VIIA 3pkt (2:3, -1)

      4 miejsce: VIIIA 3pkt (2:10, -8)

       

      NAGRODY INDYWIDUALNE:

      Najlepszy zawodnik: Oliwier Pozorski

      Najlepszy strzelec: Szymon Pryba

      Najlepszy bramkarz: Nikodem Tracz

      Najlepszy obrońca: Przemysław Jażdżewski

      Zawodnicy fair-play: Szymon Pruszak, Maksymilian Warda, Dominik Aleksiuk, Krzysztof Nowak, Nikodem Sielski

       

      SKŁADY DRUŻYN:

      VI A:

      Aleksander Homa, Dominik Aleksiuk, Przemysław Jażdżewski, Michał Sturmowski, Franciszek Raczkowski, Franciszek Nadolski (V A), Julian Nadolski (V A)

      VI B:

      Szymon Pryba, Olaf Baczyński, Adrian Czapiewski, Błażej Rudnik, Nikodem Tracz, Patryk Delerue, Oskar Zarembski, Rajmund Narloch, Szymon Pruszak

      VII A:

      Bartosz Strzelka, Bartosz Bzdeń, Szymon Górnowicz, Krzysztof Nowak, Oliwier Pozorski, Szymon Misterski

      VIII A:

      Nikodem Sielski, Sebastian Olszewski, Adrian Pluskota, Aleksander Warda, Maksymilian Warda, Adam Pluskota (IV A)

       

      W imieniu organizatorów, którymi byli nauczyciele wychowania fizycznego, chciałbym serdecznie podziękować URZĘDOWI MIASTA CZARNA WODA za ufundowanie nagród rzeczowych na piątkowy turniej.

       

       

      Opracowanie: Paweł Rybacki

      Foto: Anna Nadolska, Paweł Rybacki