Nawigacja

 • Bezpieczne wakacje 2022

  W poniedziałek 6 czerwca uczniowie klas 1-3 SP odbyli spotknie z panią dzielnicową Anną Słomińską z posterunku policji w Kaliskach. Cykliczne spotkania dotyczą bezpiecznego spędzenia okresu wakacyjnego. Głównymi zagadnieniami były zagrożenia wynikające np. z korzystania z kąpielisk, dróg komunikacyjnych, pobytu w lesie, a nawet pobytu w domu i kontakty z osobami ''obcymi''. Uczniowie wykazli się dużą wiedzą o zagrożeniach i zasadach radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Pani policjantka chwaliła naszych uczniów za pordzo odpowiedzialną postawę i znajomość zasad bezpieczeństwa oraz nr. telefonów alarmowych.

                                                                                                                                           Opracował: Józef Milewski

 • Biegi z okazji ,,Dnia Dziecka''.

  Dnia 3 czerwca na stadionie odbyły się biegi na 400 metrów , w których brali udział uczniowie

  klas 1-4 i 7.  Wszyscy uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz dopisywały im bardzo dobre humory.

  Wyniki biegów:

  KLASY 1

  DZIEWCZYNY

  1 miejsce- Lilianna Nowak

  2 miejsce- Nina Sikora

  3 miejsce -Anna Rekowska

  CHŁOPACY

  1 miejsce – Konrad Bartoszewicz

  2 miejsce – Mateusz Miętki

  3 miejsce – Kacper Stormowski

  KLASY 2

  DZIEWCZYNY

  1 miejsce – Klara Schmidt

  2 miejsce – Antonina Wegner

  3 miejsce – Jagoda Polakowska

  CHŁOPACY

  1 miejsce – Jakub Szopiński

  2 miejsce – Krzysztof Żywicki

  3 miejsce – Filip Szopiński

  KLASY 3 – 4

  DZIEWCZYNY

  1 miejsce – Agata Piotrzkowska

  2 miejsce – Maja Lamczyk

  3 miejsce – Ewa Sobczak

  CHŁOPACY

  1 miejsce- Franek Nadolski, Julek Nadolski

  2 miejsce – Adrian Czapiewski

  3 miejsce – Aleksander Homa

  KLASY 7

  DZIEWCZYNY

  1 miejsce – Lena Ciesielska

  2 miejsce – Julia Połom

  3 miejsce – Ania Kaszubowska

  CHŁOPACY

  1 miejsce – Adrian Backhaus

  2 miejsce – Kamil Pluskota

  3 miejsce – Dominik Gwizdała

  Opracowała: Anna Kędzierska

   

 • WYCIECZKA KLASY 3a SP DO DRZEWINY

  W dniu 3.06.2022r. uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w wycieczce do Drzewiny. Celem wycieczki była współpraca w grupie, umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. Uczniowie nauczyli się rozpoznawania znaków topograficznych, rysowanie map, ocenianie odległości w terenie. Zdobytą wiedzę wykorzystały podczas wyprawy w terenie. Dużą atrakcją była kula sferyczna, która dostarczyła emocji i wrażeń podczas staczania się w dół zbocza. Wycieczkę zakończył pięciobój fikuśny. Drużyny zmierzyły się z niecodziennymi zadaniami sprawnościowymi. W czasie zadań liczył się czas, współpraca, koordynacja, zwinność i dobry humor. Uczestnicy z wyprawy na orientację wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

  Opracowała: Krystyna Narloch

 • Biwak klasy 7c

  W dniach 1-3 czerwca ,uczniowie klasy 7 c wraz z wychowawcą Panem Markiem Pruszakiem i wspaniałymi nauczycielami, którzy wzbogacili ten czas niesamowitymi atrakcjami , przyjechali do Borska by spędzić wspólnie czas.

  Pierwszy dzień biwaku oczywiście zaczął się zajęciami z matematyki. Po zajęciach rozbrzmiała piosenka Majki Jeżowskiej „ Wszystkie dzieci nasze są…” a na uczniów czekała słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców. Po południu przyjechała Pani Izabella Pruszak, która mistrzowsko  poprowadziła zajęcia artystyczne. Uczniowie malowali pejzaże odwzorowując daną okolicę. Te piękne prace będzie można podziwiać na wystawie w szkole. Późnym popołudniem chłopcy kibicowali Polakom grającym z Walią. Po wygranym meczu przez Polaków, uczniowie podzieleni zostali na dwie drużyny i zaczęły się podchody. Podchody zorganizowała Pani Sylwia Migowska (harcerka i drużynowa z dużym doświadczenie). Drużyna Pani Sylwii przygotowała i pochowała zadania a drużyna Pana Marka zadania odszukiwała i wykonywała. Była to zabawa pełna emocji i radości.

  Kolejnego dnia wczesnym rankiem po zajęciach sportowych wyruszyliśmy do Wiela na pyszne lody i spacer alejami Kalwarii. Nie zabrakło też spaceru brzegiem jeziora. Po popołudniu przyjechała Pani Maria Narloch , która przeprowadziła warsztaty integracyjne, polegające na pracy w grupach. Uczniowie doświadczyli różnych zabaw i gier , przy tym świetnie się bawiąc. Uzmysłowi sobie jak dobrze się znają. Oczywiście nie zabrakło matematyki. Bez matematyki dzień byłby stracony :). Nad tym czuwał wspaniały wychowawca Pan Marek Pruszak. Wieczór spędziliśmy przy ognisku delektując się pyszną kiełbaską. Trzeciego dzień, zaczął się matematycznie a skończył rozgrywkami w piłkę nożną. Po obiedzie przyszedł czas na pakowanie się i powrót do domu. Czas spędzony wspólnie na zawsze pozostanie w naszych sercach.

  Opracowanie:

  Michał Nierzwicki

 • BIWAK ÓSMOKLASISTÓW

  W dniach 30.05. - 01.06. br. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w biwaku integracyjnym w Ośrodku Wypoczynkowym „Mleczarz” w Ocyplu. W trakcie całego pobytu nie brakowało dobrej zabawy oraz uśmiechów na twarzach uczestników. Gry integracyjne, spacery po przepięknych okolicach, kręgle, basen, mecze siatkówki plażowej, „podrzucanie” innym kamieni sprawiły, że o nudzie nie mogło być mowy. Zwieńczeniem całego biwaku okazało się być ognisko nad malowniczym jeziorem Ocypel Wielki.

       Środowy poranek upłynął nam na pakowaniu oraz porządkach w domkach (o wysokim standardzie), po których udaliśmy się na śniadanie w formie „szwedzkiego stołu”. Po nim nie pozostało nam nic innego jak pożegnać ten urokliwy zakątek Kociewia i udać się w drogę powrotną do domu.

       Korzystając z okazji uczestnicy oraz opiekunowie pragną bardzo serdecznie podziękować firmie STEICO oraz Dyrekcji Szkoły za pomoc finansową, która ułatwiła organizację samego wydarzenia.

  DZIĘKUJEMY!

 • Tylko w szkole taki ,,Dzień Dziecka''

 • Wizyta księdza biskupa w szkole.

  W ramach wizytacji duszpasterskiej Parafii pw Matki Boskiej Częstwochowskiej w Czarnej Wodzie, naszą szkołę odwiedził ks. Biskup Pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj wraz z naszym proboszczem Ireneuszem Brzezińskim. Spotkanie z uczniami i pracownikami szkoły odbyło sie w sali gimnastycznej. Uczniowie wręczycli szanownemu gościowi kwiaty i rysunek, wykonany przez jednego z naszych uczniów, przedstwiający Świętego Jana Pawła II w czasie modlitwy. Specjalnie na to spotkanie zastała przygotowana część artystyczna, w czasie której recytowane były wiersze, świewano piesni religijne oraz łączona grupa taneczna wykonała taniec pt. ,, Jerusalema''. Ksiądz Biskup bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniami i pracownikami, wpólnie śpiewał pieśni i się modlił. 
  Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tej wizyty i napełnieni optymizmem do dalszej pracy.

 • Rozstrzygnięcie konkursu ,, Z wędką w tle''.

  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Z WĘDKĄ W TLE”.

   Zarząd koła nr 52 w Czarnej Wodzie, przy współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową
  w Czarnej Wodzie i Biblioteką Miejską w Czarnej Wodzie zorganizował II-gą edycję konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. Konkurs plastyczny został przeprowadzony w dwóch grupach klasy 1-4 SP i 5-8 SP. Prace były wykonane na formatach A3
  i A4, techniką dowolną. Celami konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży piękna przyrody wokół Czarnej Wody, ze szczególnym uwzględnieniem Borów Tucholskich, rzeki Wdy i pobliskich jezior oraz świadomości ekologicznej.  

  Do konkursu przystąpiło ok. 100 prac uczniowskich, które w pierwszym etapie zostały ocenione w szkole, a wybrane prace przez komisję szkolną, w drugim etapie zostały ocenione w Bibliotece Miejskiej w Czarnej Wodzie.

  Wyniki konkursu:

  Kategoria klas 1-4 SP:

  1. Zuzanna Połom------------- kl. 3a SP
  2. Franciszek Klein------------ kl. 2b SP
  3. Eryk Kuchta----------------- kl. 2b SP
  4. Maja Cybulska-------------- kl. 2a SP
  5. Franciszek Nadolski-------- kl. 3a SP

  oraz wyróżnienia otrzymali:

  1. Hubert Osowski----------- kl. 2b SP
  2. Maria Wysokińska-------- kl. 3a SP
  3. Marta Kuklinska---------- kl. 3a SP
  4. Julian Nadolski------------ kl. 3a SP
  5. Oskar Połom--------------- kl. 3a SP
  6. Julia Felska---------------- kl. 3a SP
  7. Ewa Sobczak-------------- kl. 3a SP
  8. Helena Janikowska------- kl. 3a SP
  9. Julia Jarząbek------------- kl. 3a SP
  10. Feliks Lewicki------------- kl. 3a SP
    

  Kategoria klas 5-8 SP:

  1. Amelia Drewczyńska------- kl. 7a SP
  2. Witold Giermaniuk--------- kl. 7c SP
  3. Jagoda Piwnicka------------ kl. 5a SP
  4. Lena Langowska------------ kl. 5a SP
  5. Antonina Milewska-------- kl. 7a SP

  oraz wyróżnienia otrzymali:

  1. Bartosz Bzdeń------------- kl. 5a SP
  2. Zofia Lipkowska---------- kl. 5a SP
  3. Ulka Przybyłowicz-------- kl. 5a SP
  4. Anna Kaczyńska---------- kl. 5a SP
  5. Dominika Żywicka-------- kl. 5a SP
  6. Kalina Narloch------------ kl. 5a SP
  7. Szymon Górnowicz------- kl. 5a SP
  8. Aleksander Warga-------- kl. 6a SP
  9. Maksymilian Warda------ kl. 6a SP

  Atrakcyjne nagrody i wyróżnienia wręczyli prezesi koła wędkarskiego nr 52 w Czarnej Wodzie pan Adam Pryba i pan Klemens Rulewski.
  Szczególne podziękowania za działalność ekologiczną i dbanie o czystość okolic rzeki Wdy
  i Czarnej Wody otrzymał pan Paweł Rybacki.
  Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich sponsorów oraz osób zaangażowanych w organizację konkursu.

  Wszyscy czekamy na kolejną edycję konkursu.

 • Sprawdzian Ósmoklasisty 2022

  SPRAWDZIAN ÓSMOKLASISTY 2022

  W tym roku szkolnym uczniowie klasy ósmej, po okresie pracy zdalnej i w bardzo trudnym okresie pandemii, napisali sprawdzian ósmoklasisty. Napisanie sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej i warunkiem przystąpienia do systemu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Egzamin ten jest ich pierwszym egzaminem państwowym, którego wyniki mają olbrzymi wpływ na dostanie się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych. W tym roku szkolnych również ze względów epidemiologicznych
  i bezpieczeństwa sprawdzian został przesunięty z kwietnia br. na 24, 25 i 26 maja br. Forma i przebieg sprawdzianu obejmowały tylko trzy przedmioty: język polski, matematyka i język angielski. Ze względów długiego okresu pracy zdalnej dopiero za dwa lata na sprawdzianie dojdzie czwarty przedmiot do wyboru przez ucznia tj. biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Z informacji przekazywanych przez MEN wynika, iż za rok obecne klasy 7. szkoły podstawowej będą pisały ‘’starą’’ wersję sprawdzianu.

  Do sprawdzianu w dniach 24, 25 i 26 maja przystąpiło 48 uczniów z klasy 8ai 8b SP, w tym jedna osoba z Ukrainy:

  1. Język polski – 120 minut.
  2. Matematyka – 100 minut.
  3. Język angielski – 90 minut.

  Frekwencja na wszystkich trzech częściach wyniosła 100%.

  W obecnej formie egzaminu wymagania i rodzaje zadań, określonych
  w nowej podstawie kształcenia ogólnego, zastosowano więcej zadań tzw. ,,otwartych’’ oraz typu PRAWDA-FAŁSZ.

  Nasi uczniowie sprostali wymaganiom obostrzeń pandemicznych, procedurom egzaminacyjnym, byli ubrani odświętnie i dali z siebie wszystko.

  WSZYSTKIM nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, za przygotowanie, gotowość i przeprowadzenie sprawdzianu ósmoklasisty, dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania.

  OKE w Gdańsku przekaże wyniki w strefie ZIU do szkół i dla uczniów 1. lipca br.

  ŻYCZYMY WYSOKICH WYNIKÓW !

  Opracował: Józef Milewski

   

   

   

 • KAPCIE TEŻ MAJĄ SWÓJ DZIEŃ!

  20 maja z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Dzień Kapci. W tym dniu nasi uczniowie, a także nauczyciele, przyszli do szkoły w kapciach, skarpetach, bamboszach i wszelkim domowym obuwiu. Wszyscy biorący udział w zabawie cały dzień mogli czuć się swobodnie i komfortowo, a wręcz domowo. Tak mała zmiana w naszej codziennej garderobie, jak zamiana butów na kapcie, okazała się zaskakująco ważna i zabawna. Uczniowie mogli liczyć na pobłażliwość nauczycieli odnośnie odpowiedzi ustnych, a szkoła w tym dniu zyskała pięknie wypolerowane podłogi. Dziękujemy za udział  w zabawie!

   

  Opiekun SU, Maria Narloch.

 • ŚMIECIOM W LESIE MÓWIMY STANOWCZO NIE! CZ.3

  18 maja (środa) chłopcy z klas 7-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie po raz trzeci w roku szkolnym 2021/2022 wybrali się na spacer po lasach okalających Czarną Wodę w ramach akcji: “Śmieciom w lesie mówimy stanowczo nie!”. Podczas środowej akcji skontrolowaliśmy tereny zielone, które oczyściliśmy 22 kwietnia w trakcie drugiej edycji. Dodatkowo spenetrowaliśmy las pomiędzy przedszkolem i apteką.

  Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować:

      • URZĘDOWI MIEJSKIEMU W  CZARNEJ WODZIE – za systematyczne wsparcie przy wszystkich akcjach tego typu (zapewnienie worków, rękawiczek);

      • MIEJSKIEMU ZAKŁADOWI GOSPODARKI KOMUNALNEJ I MIESZKANIOWEJ W CZARNEJ WODZIE za wywóz zebranych śmieci;

      • P. TADEUSZOWI ZAREMBIE – za udostępnienie nam swojego przepięknego pola kempingowego “Pod Świerkami”;

      • Kolegom ze STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ RZEKI WDY – „KIEŁŻ” CZARNA WODA – za ufundowanie przepysznych kiełbasek na kończące środową wyprawę ognisko oraz słodkie małe co nieco;

      • ORAZ, A RACZEJ PRZEDE WSZYSTKIM, SAMYM UCZESTNIKOM – ZA POŚWIĘCONY CZAS ORAZ OGROMNE ZAANGAŻOWANIE W CZYNIENIU NASZEGO NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA PIĘKNIEJSZYM.

  UDZIAŁ W AKCJI WZIĘLI:

      • Bakhaus Fabian

      • Baran Stanisław

      • Gwizdała Dominik

      • Homa Mateusz

      • Narloch Julian

      • Netkowski Franciszek

      • Pocheć Tomasz

      • Połom Damian

      • Selonke Nikodem

      • Stormowski Mikołaj

      • Szramka Jakub

      Z kolei 17 maja (wtorek) w trakcie „eko-spaceru” na lekcji wychowania fizycznego chłopcy z klasy 5 kolejny raz uwolnili od śmieci chodnik prowadzący od szkoły w stronę dworca oraz teren wokół byłej piekarni. W spacerze udział wzięli:

  • Górnowicz Szymon
  • Kropidłowski Fabian
  • Łoński Ksawery
  • Misterski Szymon
  • Narloch Cezary
  • Nowak Krzysztof
  • Strzelka Bartosz
  • Sturmowski Michał

  BRAWO WY!

  Opracowanie: Rybacki Paweł

 • Szkolenie uczniów klas 7-8 SP.

       W dniach 17-19 maja br. uczniowie klas 7a, 7b, 7c , 8a i 8b SP odbyli szkolenie na temat ,, Odpowiedzialność prawna nieletnich''. Zajęcia prowadziała pani policjant Anna Słomińska z posterunku policji w Kaliskach. Uczniowie dowiedzieli się między innymi co oznaczają pojęcia ,, nieletni, czyn zabroniony, niszcenie mienia, zakłócanie ciszy...''. w czasie spotkań panowała przyjazna atmosfera, uczniowie zadawali dużo pytań, rónież tj. jak zostać policjantem?
  Mamy nadzieję, że takie spotkania poprawią bezpieczeństwo naszych uczniów w różnych sytuacjach i uchronią  od przykrych konsekwencji społecznych, czy prawnych.

  Prezentacja ze szkolenie jest dostępna na stronie internetowej szkoły: zspczarnawoda.eu - prawe menu.

                                                                                                                                                        Dyrektor szkoły

   

 • Wojewódzki Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Czersku

  W dniach 6 – 7.V. 2022 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział  w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Czersku. W efekcie swoich występów Zuzanna Połom II a  zajęła II miejsce w kategorii wiekowej kl. I – III. Natalia Sztormowska V a wyśpiewała wyróżnienie w kategorii kl. V – VI w piosence dowolnej, oraz III miejsce w piosence Anny Jantar „Staruszek świat”.

  Naszym koleżankom serdecznie gratulujemy!!!

 • „Straszny Dwór” – Stanisława Moniuszki.

  W dniu 13.V.2022 r.  uczniowie z naszej szkoły wyjechali do Bydgoszczy na spektakl operowy „Straszny Dwór” – Stanisława Moniuszki. Wszystkich uczestników zachwycił piękny głos solistów, taniec baletu i brzmienie chóru operowego i orkiestry. Po spektaklu spotkaliśmy się z główną bohaterką spektaklu Hanną – Julią Pruszak, która jest czarnowodzianką  i absolwetką naszej szkoły. Zadawano jej wiele pytań o pracy aktora śpiewaka uczniowie dopytują się o kolejny wyjazd do opery, który w miarę możliwości zorganizujemy po wakacjach.

 • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSKIM SPORCIE

  SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSKIM SPORCIE

       28 kwietnia (czwartek) w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie zorganizowano SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSKIM SPORCIE, w którym udział wzięło 95 uczniów z klas 6-8. Uczestnicy zmierzyli się z 50 pytaniami za 1 punkt, na które należało odpowiedzieć TAK (+) lub NIE (-). Nie zabrakło również pytania bonusowego za 5 punktów, w którym (podobnie jak w Wiosennym Konkursie Wiedzy dla klas 4-5) należało podać wynik barażowego meczu piłki nożnej pomiędzy Polską i Szwecją.

       Wszystkim konkursowiczom serdecznie dziękujemy za chęć wzięcia udziału w naszej zabawie. Jej głównym celem było pogłębianie dumy z bycia Polakiem, poszerzanie wiedzy na temat polskiego sportu oraz umożliwienie naszym podopiecznym zdobycia dodatkowej oceny celującej z wychowania fizycznego, bez względu na uzyskany wynik.

  KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

  Dziewczęta:

  1 miejsce: Julia Keister, Faustyna Narloch (37/55pkt)

  2 miejsce: Lena Schmidt (36/55pkt)

  3 miejsce: Antonina Milewska (35/55pkt)

  4 miejsce: Kalina Liczywek, Antonina Dorau, Zuzanna Rudnik (34/55pkt)

  Chłopcy:

  1 miejsce: Konrad Jasiński (42/55pkt)

  2 miejsce: Michał Nierzwicki, Maksymilian Andres (38/55pkt)

  3 miejsce: Fabian Bakhaus (37/55pkt)

  4 miejsce: Michał Stormowski (36/55pkt)

       W imieniu organizatorów, którymi byli nauczyciele wychowania fizycznego, dziękuję wszystkim instytucjom i osobom, które wsparły nas w organizacji konkursu.

  Pomogli nam:

  – Steico

  – p. Sebastian Schmidt – Przewodniczący Rady Miasta Czarna Woda

  – p. Piotr Dorosz – Radny Miasta Czarna Woda

  – p. Adam Gradowski – Radny Miasta Czarna Woda

  – p. Witold Bohla – Radny Miasta Czarna Woda

  – p. Rafał Połom – Radny Miasta Czarna Woda

  – p. Sławomir Malinowski

  – p. Bartłomiej Tuszkowski

  – p. Mateusz Baran

  – p. Borys Wirkus

  – Seniorzy KS Wda Czarna Woda

  – Old Boys KS Wda Czarna Woda

  Opracowanie: Paweł Rybacki

 • Apel z okazji uchwalenia ,,Konstytucji 3-go Maja''

  W czwartek 28 kwietnia odbył się  apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest  to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. 

  “Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie  spisaną konstytucją. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród Polski reprezentującymi. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny.”

  Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą p. Markiem Pruszakiem oraz p. Izabellą Pruszak. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego,  a następnie uczniowie zaprezentowali młodszym kolegom, krótkie przedstawienie o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. 

  Mamy nadzieję, że wszyscy zrozumieli jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja i i czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Pamiętajmy, “bo przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.”

  Po zakończeniu spektaklu Dyrektor szkoły Józef Milewski nawiązując do inscenizacji przytoczył krótką historię świąt, które będziemy obchodzić w najbliższym czasie.

  Opracowanie:

  Nikodem Jarzombek uczeń klasy 7c

 • Apel z okazji ,, Dnia Ziemi 2022''.

  W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

  Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety.

   

  Oto co każdy z nas może robić dla planety z okazji Dnia Ziemi 2022 (lub po prostu na co dzień):

  • oszczędzaj wodę;
  • zużywaj mniej prądu;
  • segreguj śmieci;
  • zamiast samochodu wybierz rower, komunikację miejską lub spacer;
  • ogranicz zużycie plastiku;
  • zamiast wyrzucać zepsutą rzecz - spróbuj ją naprawić;
  • posprzątaj swoją okolicę;
  • zadbaj o przyrodę;
  • dziel się swoją wiedzą.

  Apel przygotowali uczniowie klasy 5a SP pod kierownictwem wychowawczyni klasy pani Sylwii Polokawskiej.

   

   

 • KONKURS PLASTYCZNY ,, Z wędką w tle''.

  Zarząd koła PZW w Czarnej Wodzie organizuje II edycję konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z Gminy Czarna Woda, oraz dzieci i wnuków wędkarzy należących do naszego koła. Będą oceniane dwie grupy wiekowe:
  1. Uczniowie klas I-IV SP
  2. Uczniowie klas V-VIII SP
  Prace powinny być wykonane na papierze – format A-4 lub A-3 malowane dowolną techniką bez użycia materiałów sypkich. ( bez naklejania np. sitowia) Termin składania prac do 9 maja 2022 dla osób z poza Czarnej Wody w bibliotece miejskiej, pozostali w szkole podstawowej w Czarnej Wodzie, u pani Izabelli Pruszak lub w sekretariacie szkoły. Praca musi być podpisana na odwrocie i podany nr telefonu do kontaktu. Wszystkie prace konkursowe pozostaną własnością koła nr 52 Czarna Woda. Mogą być wykorzystane do następnych Konkursów.

                                                                                                            Informacja: Klemens Rulewski tel. 662245631

 • ŚMIECIOM W LESIE MÓWIMY STANOWCZO NIE! CZ.2

  22 kwietnia (piątek), w DZIEŃ ZIEMI, chłopcy z klas 7-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie po raz drugi w roku szkolnym 2021/2022 wybrali się na spacer po lasach okalających tzw. Osiedle w ramach akcji: “Śmieciom w lesie mówimy stanowczo nie!”.

     Prym wśród znalezisk wiodły jak zwykle pozostałości po miłośnikach trunków z procentami, dla których przytarganie pełnej puszki, butelki do lasu nie stanowi większego problemu, natomiast zabranie opróżnionych to już intelektualny (czasami także fizyczny) Mount Everest.

     W trakcie spaceru namierzyliśmy leśne wysypisko śmieci, którym postaram się w odpowiedni sposób zająć w najbliższym czasie oraz co nas niezwykle zdziwiło i zbulwersowało, niesłychanie zaśmiecony las za garażami tzw. bloku nauczycielskiego, w którym ktoś (Z PEWNOŚCIĄ NIKT Z MIESZKAŃCÓW BLOKU ORAZ WŁAŚCICIELI GARAŻY!) postanowił zutylizować niezliczoną ilość słoików. W najbliższym czasie teren ten odwiedzimy ponownie i wyzbieramy to, co umknęło dzisiaj naszej uwadze.

     Samą wyprawę rozpoczęliśmy natomiast od posprzątania lasu między blokami i przedszkolem, w którym odkryliśmy tajemną bazę miłośnika PERŁY. Ów człowiek o zapewne bardzo małym rozumku pomimo stojących nieopodal kontenerów na śmieci swoje zielone skarby w liczbie ok. 20 wolał „ofiarować” Matce Ziemi.

  Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować:

      • URZĘDOWI MIEJSKIEMU W  CZARNEJ WODZIE – za systematyczne wsparcie przy wszystkich akcjach tego typu (zapewnienie worków, rękawiczek);

      • MIEJSKIEMU ZAKŁADOWI GOSPODARKI KOMUNALNEJ I MIESZKANIOWEJ W CZARNEJ WODZIE za wywóz zebranych śmieci;

      • P. TADEUSZOWI ZAREMBIE – za udostępnienie nam swojego przepięknego pola kempingowego “Pod Świerkami”;

      • P. ADAMOWI GÓRNOWICZOWI – za spontaniczne ufundowanie lodów dla uczestników w ramach podziękowania za jak to ujął „super akcję”;

      • ORAZ, A RACZEJ PRZEDE WSZYSTKIM, SAMYM UCZESTNIKOM – ZA POŚWIĘCONY CZAS ORAZ OGROMNE ZAANGAŻOWANIE W CZYNIENIU NASZEGO NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA PIĘKNIEJSZYM.

       Udział w akcji wzięli:

  • Bakhaus Fabian
  • Baran Stanisław
  • Gwizdała Dominik
  • Homa Mateusz
  • Narloch Julian
  • Ossowski Dominik
  • Płoszyński Jakub
  • Połom Damian
  • Selonke Nikodem
  • Stormowski Mikołaj
  • Szopiński Paweł
  • Szramka Jakub

  BRAWO WY!

  Opracowanie: Rybacki Paweł

 • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - sprzęt IT dla szkoły.

  „Laboratoria Przyszłości”

  W 2021 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej Wodzie we współpracy z Gminą Czarna Woda przystąpiła do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Laboratoria Przyszłości”.

  Program ma wspierać uczniów w rozwoju umiejętności związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką. Do każdej placówki, która złożyła odpowiednie dokumenty, trafi nie mniej niż 300 zł na ucznia, a środki te można przeznaczyć m.in. na drukarki 3D, czy wyposażenie studia nagrań. Wsparcie dla szkół jest udzielane w całości z góry i bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Aby otrzymać środki na utworzenie Laboratoriów szkoła musiała wypełnić wniosek i przesłać go do organu prowadzącego, który następnie przekazał dokumentacje do właściwego wojewody. Zakupy sprzętu były ściśle określone w  katalogu, który stanowi zbiór zamknięty – zawiera niemal 175 pozycji i w ich ramach szkoły mogły dowolnie dobierać wyposażenie. Katalog dzieli wyposażenie na podstawowe i dodatkowe. Wyposażenie podstawowe to obligatoryjny sprzęt,  który musi skompletować szkoła. Ten rodzaj wyposażenia mógł już znajdować się na stanie szkoły – w takim przypadku nie było obowiązku ponownego zakupu tego rodzaju sprzętu w ramach programu. Jeżeli szkoła nie była w posiadaniu wyposażenia podstawowego, to musiała je zakupić w ramach wsparcia ,,Laboratoriów Przyszłości’’. Do obligatoryjnego wyposażenia podstawowego należą: drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.), mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.), stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

  Gmina Czarna Woda oficjalnie przekazała zakupiony sprzęt naszej szkole. Przekazania sprzętu o wartości ok. 80 tys. zł dokonał pan Łukasz Łangowski, wiceburmistrz Czarnej Wody. Zgodnie z założeniami programu sprzęt trafi do dzieci od 1 września nowego roku szkolnego, po wcześniejszym przeszkoleniu kadry pedagogicznej.

  Dyrektor szkoły

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej Wodzie
  ul. Mickiewicza 5
  83-262 Czarna Woda
 • 58 587 86 25

Galeria zdjęć