• MISTRZOSTWA POWIATU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

     • W czwartek 18 stycznia na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano Mistrzostwa Powiatu w mini piłce ręcznej dziewcząt. Do sportowej rywalizacji przystąpiły 4 zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”, 2x8 minut. Po rozegraniu 6 spotkań wyłoniona zwycięską drużynę, którą została reprezentacja PSP 6 ze Starogardu Gdańskiego.

       

      Wszystkim uczestniczkom bardzo serdecznie dziękujemy za dostarczone emocje życząc dziewczynkom z PSP 6 powodzenia na kolejnym szczeblu rozgrywek.

       

      Dzisiejsze zawody stanowią niezwykle cenne doświadczenie dla młodych szczypiornistek z czarnowodzkiej placówki, które mamy nadzieje zaprocentuje w przyszłości.

       

      KLASYFIKACJA ZAWODÓW:

      1 miejsce: PSP 6 Starogard Gdański

      2 miejsce: PSP Zblewo

      3 miejsce: PSP Bobowo

      4 miejsce: PSP Czarna Woda

       

      NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWAŁY:

      Białaszczyk Lena, Dymel Victoria, Janikowska Helena, Kiedrowska Zuzanna, Klein Magdalena, Krajnik Agata, Kuklinska Marta, Lamczyk Maja, Piotrzkowska Agata, Połom Zuzanna, Schmidt Klara, Shulhina Diana, Wegner Antonina

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • ZAKUP SPRZĘTU SPORTOWEGO

     • W minionym tygodniu ze środków własnych zakupiliśmy sprzęt sportowy, który będzie wykorzystywany na lekcjach wychowania fizycznego oraz nagrody rzeczowe na szkolne zawody sportowe oraz konkursy wiedzy o sporcie.

       

      Zakupione zostały:

      - woreczki gimnastyczne NO10 (10 szt.)  –  3 zestawy

      - znacznik Givova czerwony L – 10 sztuk

      - znacznik Givova niebieski L – 10 sztuk

      - znacznik Givova pomarańczowy L – 10 sztuk

      - deskorolka Meteor – 2 sztuki

      - piłka do koszykówki Enero r.5 – 3 sztuki

      - piłka siatkowa NO10 r. 5 – 3 sztuki

      - piłka nożna NO10 r.5 – 3 sztuki

      - worek na buty Givova – 15 sztuk

      - bidon NO10 750ml – 10 sztuk

      - piłka ręczna Meteor r.1 – 4 sztuki

      - worek na piłki – 3 sztuki

       

      Zakup możliwy był dzięki przychylności Dyrekcji Szkoły, której w imieniu nauczycieli wychowania fizycznego oraz uczniów naszej placówki serdecznie dziękuję za przekazanie środków finansowych na zakup w/w sprzętu.

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • MISTRZOSTWA REJONU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ

     • 9 stycznia (wtorek) na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano Mistrzostwa Rejonu w mini piłce ręcznej. Do sportowej rywalizacji zgłosiły się 2 zespoły dziewcząt (PSP Kaliska, PSP Czarna Woda) oraz 3 chłopców (PSP Kaliska, PSP Lubichowo, PSP Czarna Woda).

      Po rozegraniu wszystkich spotkań wyłoniono reprezentantów naszego rejonu na Mistrzostwa Powiatu, którymi zostały dziewczęta z Czarnej Wody oraz chłopcy z Kalisk . Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za ogrom sportowych emocji życząc zwycięzcom powodzenia na kolejnym szczeblu rozgrywek.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      - DZIEWCZĘTA: Białaszczyk Lena, Dymel Victoria, Janikowska Helena, Kiedrowska Zuzanna, Klein Magdalena, Krajnik Agata, Kuklinska Marta, Lamczyk Maja, Piotrzkowska Agata, Połom Zuzanna, Schmidt Klara, Shulhina Diana, Wegner Antonina

      - CHŁOPCY: Baczyński Olaf, Homa Aleksander, Nadolski Franciszek, Nadolski Julian, Narloch Rajmund, Pluskota Adam, Pryba Szymon, Przybyłowicz Bartłomiej, Stanek Ksawier, Szopiński Oliwier, Tracz Nikodem

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

       

     • Manga i anime - zagrożenia dla najmłodszych!?

     • Geneza mangi i anime

      Manga to japoński komiks, który jest jedynym w swoim rodzaju stylem rysowania komiksu. Tematyka, sposób kadrowania (niezwykle dynamiczny), projekty postaci i przedmiotów oraz kolorystyka, czyli klasyczna biel i czerń - to wszystko składa się na niepowtarzalną całość. Wpływ na mangę miał również komiks amerykański i europejski - stąd właśnie manga zaczerpnęła charakterystyczne "dymki" z tekstami. Za twórcę współczesnej mangi uważa się Osamu Tezuka, pracownika wytwórni Walta Disneya w latach 60. XX wieku. Japońska sztuka rysowania komiksu jest odmienna od szkoły europejskiej i amerykańskiej, wiele jest w niej elementów starojapońskich. To Osamu Tezuka wprowadził bardzo charakterystyczny sposób przedstawiania postaci. Jego pomysłem była drobna twarz, wielkie oczy, zadarte noski oraz wyeksponowane atrybuty płci pięknej. Dziewczęta ubrane są bardzo często w wyzywające kostiumy, kontrastujące z dziecięcymi rysami twarzy. Jest to jedna z najłatwiej rozpoznawalnych konwencji mangi.

      Istnieją różne odmiany mangi np.: shonen manga, shojo manga, bishonen manga, gakuen mono manga,

      jidaigeki - są one przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, społecznej i zawodowej.

      Termin anime oznacza japoński film rysunkowy, który powstaje bardzo często na podstawie mangi i obecnie jest bardzo popularny na świecie. Znajduje odbiorców na trzech rynkach: telewizyjnym, np. wieloodcinkowe seriale (Czarodziejka z księżyca, Drgon Ball, Wojownicy zodiaku, Pokemon, Kapitan Jastrząb); filmów wideo z nośnikami cyfrowymi; kinowym wysokobudżetowym (Księżniczka Mononoke, Pokemon).

      Dzieła, które powstają pod patronatem mangi, znajdują się na swoistych "listach przebojów", otrzymują nagrody, wyróżnienia. Niektóre uznawane są przez znawców tematu za "absolutną klasykę" w mangowym świecie. Kryterium takiej klasyfikacji jest liczba sprzedanych egzemplarzy zarówno komiksów, jak i filmów oraz ich atrakcyjność pod względem tematyki oraz techniki wykonania.

      Niestety, wszystkie filmy i komiksy zawierają sporą dozę emocji negatywnych. Treścią większości jest rywalizacja, podstęp i walka. Wiele z nich preferuje głupotę i agresję.

      Japońskie kreskówki są tak brutalne, że nie można ich nawet porównywać z pełnymi przemocy kreskówkami amerykańskimi. A rzekomo głębokie treści, ciekawe scenariusze czy "sztuka" animacji to spotkanie z okultyzmem, demonologią i New Age.

      Dla dziewcząt zostały także przygotowane filmy i komiksy w bardziej kwiecistym, "romantycznym stylu" i najczęściej przedstawiają miłosne historie. Nie stroni się tam od ukazywania niemoralnych relacji między bohaterami, są więc "trójkąty" i "czworokąty rodzinne", jak również opowieści dotyczące zakochanych w sobie młodzieńców.

      Skutki pedagogiczne

      W komiksach i filmach przedstawia się zniekształcony ideał miłości i seksualności, kształtuje się fałszywy i zniekształcony obraz małżeństwa i rodziny, a związki homoseksualne ukazuje się jako coś normalnego i pożądanego. Tego rodzaju postępowanie obniża i stępia wrażliwość moralną młodego człowieka. Propaguje się wzory hedonistyczne, życie łatwe i bez wymagań, słowem: bierz i używaj, wszystko ci się należy. Występuje tu również pomieszanie dobra i zła. Dobrzy bohaterowie walczą ze sobą tymi samymi metodami, co źli. Wszystko jest rozmyte. Dobro w charakterze magii przywołuje złe moce. Zła czarownica ma postać anioła, natomiast postać tradycyjnie wyobrażająca diabła spełnia dobre czyny. W tych filmach wkracza się w świat stworzony przez inną, skrajnie odmienną kulturę. Dziecko oglądając omawiane filmy koduje w podświadomości podawane treści jako własne, przetworzone w wyniku przeżywania obrazu i doznań z nim związanych. Są one później odbierane jako bliskie, a tym samym wiarygodne, odbiorca się po prostu z nimi oswoił. Wiele z tych filmów zawiera "okultystyczne i satanistyczne" przesłanie, np. "Wojownicze Żółwie Ninja"4, "Dragon Baal", "Czarodziejki z księżyca". Jak wielki wpływ na dzieci ma ten rodzaj treści, ukazała projekcja słynnego filmu anime "Kieszonkowy potwór", znanego w Polsce jako "Pokemon", w Tokio, w grudniu 1997 roku. Dzieci, które oglądały ten film w ciemnym pomieszczeniu traciły przytomność, wpadały w histerię, płakały. Przyczyną była seria przeplatanych krótkich niebiesko-czerwonych błysków zawartych w jednym z odcinków. W 800 przypadkach niezbędna była hospitalizacja z powodu utrzymujących się objawów epilepsji.

      Szkoła, na podstawie opinii psychologów, zachęca rodziców naszych uczniów do zapoznania się opinią o "Mangi" i podjęciem decyzji, czy dziecko ma czytać tego typu pozycje.

     • NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW

     • 5 stycznia (piątek) w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW z klas 6-8. W sportowej rywalizacji wzięły udział 4 zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”. Po sześciu niezwykle emocjonujących piłkarskich potyczkach doszło do uroczystego zakończenia zawodów, w trakcie którego wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

       

      WYNIKI SPOTKAŃ:

      • VI A – VI B 0:3
      • VII A – VIII A 0:1
      • VI A  – VII A 1:2
      • VI B – VIII A 5:0
      • VI A  – VIII A 5:1
      • VI B  – VII A 1:0

       

      KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

      1 miejsce: VIB 9pkt (9:0, +9)

      2 miejsce: VIA 3pkt (6:6, 0)

      3 miejsce: VIIA 3pkt (2:3, -1)

      4 miejsce: VIIIA 3pkt (2:10, -8)

       

      NAGRODY INDYWIDUALNE:

      Najlepszy zawodnik: Oliwier Pozorski

      Najlepszy strzelec: Szymon Pryba

      Najlepszy bramkarz: Nikodem Tracz

      Najlepszy obrońca: Przemysław Jażdżewski

      Zawodnicy fair-play: Szymon Pruszak, Maksymilian Warda, Dominik Aleksiuk, Krzysztof Nowak, Nikodem Sielski

       

      SKŁADY DRUŻYN:

      VI A:

      Aleksander Homa, Dominik Aleksiuk, Przemysław Jażdżewski, Michał Sturmowski, Franciszek Raczkowski, Franciszek Nadolski (V A), Julian Nadolski (V A)

      VI B:

      Szymon Pryba, Olaf Baczyński, Adrian Czapiewski, Błażej Rudnik, Nikodem Tracz, Patryk Delerue, Oskar Zarembski, Rajmund Narloch, Szymon Pruszak

      VII A:

      Bartosz Strzelka, Bartosz Bzdeń, Szymon Górnowicz, Krzysztof Nowak, Oliwier Pozorski, Szymon Misterski

      VIII A:

      Nikodem Sielski, Sebastian Olszewski, Adrian Pluskota, Aleksander Warda, Maksymilian Warda, Adam Pluskota (IV A)

       

      W imieniu organizatorów, którymi byli nauczyciele wychowania fizycznego, chciałbym serdecznie podziękować URZĘDOWI MIASTA CZARNA WODA za ufundowanie nagród rzeczowych na piątkowy turniej.

       

       

      Opracowanie: Paweł Rybacki

      Foto: Anna Nadolska, Paweł Rybacki

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE.

     • Zdrowych, Radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
      spędzenia ich w rodzinnym gronie, dużo nadziei, 
      niech te Święta Bożego Narodzenia będą dla Was czasem odpoczynku, refleksji i radości.
      Nowy 2024 Rok 
       niech przyniesie Wam wiele inspiracji, sukcesów oraz spełnienia osobistych i zawodowych marzeń,
      życzą  Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne wraz z pracownikami
      Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie 

     • KONKURS CZYTELNICZY „MIKOŁAJEK- KTO TO TAKI?”

     • 18 grudnia odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas czwartych dotyczący znajomości lektury „Mikołajek” autorstwa  Rene Goscinnego . Do rywalizacji przystąpiło aż dziewięć dwuosobowych drużyn. Zmagały się one z rozlicznymi zadaniami dotyczącymi zabawnych perypetii Mikołajka i jego kolegów. Wszyscy uczestnicy byli  świetnie przygotowani, za co serdecznie dziękuję polonistkom.

      WYNIKI KONKURSU

      I miejsce: Sandra Kruzicka i Laura Ossowicka kl.4 a
      II miejsce: Maja Cybulska i Victoria Dymel kl. 4 a
      III miejsce: Hubert Osowski i Maja Paruszewska kl.4 b
      Wyróżnienie: Klara Schmidt i Antonina Wegner kl.4 b

      Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz książkami, które ufundowała Rada Szkoły.
      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

                                                                                                    

      Opracowała: Alicja Kuchta

     • KLASOWA WIGILIA BEZ PLASTIKU

     • DRODZY UCZNIOWIE!

      Zapraszamy do wspólnej akcji promującej dbanie o ekologię:

      KLASOWA WIGILIA BEZ PLASTIKU.

      Podczas wspólnej klasowej wigilii postarajcie się o jak najmniejsze ilości plastikowych kubków, talerzyków, itp. Użyte raz przez 1-2 godziny rozkładać się będą od 100 do 1000 lat! Ważne jest uświadomienie sobie, że każdy jest odpowiedzialny za degradację środowiska i ilość wyprodukowanych odpadów.

       

      Niech ten cudowny czas będzie wolny od „plastikowych śmieci”.

      Liczymy na WAS!

       

      Samorząd Uczniowski

     • ALICJA W KRAINIE CZARÓW

     •  W dniu 15 grudnia klasy 1a, 3a i 3b pojechały do Starogardu na spektakl muzyczny „ Alicja w krainie czarów” Widowisko pełne emocjonujących momentów, które rozgrywają się w otoczeniu niezwykłej scenografii. Cudowna historia Alicji z subtelnie dodanymi trikami iluzjonistycznymi przeniesie Was w zupełnie nowy, irracjonalny świat magii, abstrakcji i wyjątkowości. Całości dopełni muzyka, przepiękne kostiumy oraz niespotykane rekwizyty.

      Opracowała Jolanta Januszewska

     • PRZYSTANEK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     • Przystanek Świętego Mikołaja

      W poniedziałek 18  grudnia uczniowie klas 2a, 2b oraz 4a  wyruszyli autokarem w magiczną podróż do niewielkiej, malowniczo położonej wioski niedaleko Trójmiasta. Drzewina, bo o niej mowa, została wybrana jako siedziba przez św. Mikołaja. Dzieci przez całą drogę były bardzo podekscytowane. Po przyjeździe zostały zaproszone przez elfa  do zwiedzania „ Żywej szopki”, w której przywitały ich alpaki, kucyk oraz  koza. Następnie udały się do niezwykłego namiotu, aby poznać kolejnego elfa, a także dowiedzieć się kilku ciekawostek dotyczących Mikołaja. Miały  okazję napić się świątecznego gorącego napoju pachnącego kardamonem i goździkami, a także uczestniczyć w zimowej, plenerowej gimnastyce ze skrzatem Samem. Uczniowie przypomnieli sobie tradycje Świąt Bożego Narodzenia podczas seansu w kinie oraz wykonali świeczki i bombki na świątecznych warsztatach.

      Na koniec czekała ich największa niespodzianka, a mianowicie wizyta w Biurze Świętego Mikołaja. Każde dziecko miało szansę wysłuchać opowieści  Mikołaja oraz zadać mu przeróżne pytania.

      Tym miłym akcentem dzieci  zakończyły  swoją przygodę w „Przystanku św. Mikołaja ”. Z bagażem wspaniałych doświadczeń i niezapomnianych doznań zjadły obiad, po którym udały się do autokaru, a następnie do domku. Tego wyjazdu nigdy nie zapomną!

                                                                                                                                                Opracowała:

                                                                                                                                        Karolina Smaglińska

       

     • SZKOLENIE DLA RODZICÓW - 18 grudnia (poniedziałek)

     • SZKOLENIE DLA RODZICÓW - 18 grudnia (poniedziałek) godz. 14.30, biblioteka w UM Czarna Woda.
      Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnej Wodzie zaprasza chętnych rodziców uczniów klas 4-8 SP na szkolenie profilaktyczne uzależnień.
      Szkolenie będzie prowadzić nadkomisarz Elwira Lelental z KP w Sopocie.
      Serdecznie zapraszamy - bo WARTO!!!

     • MIKOŁAJKOWO-GWIAZDKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW

     • 12 grudnia (wtorek) na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie zorganizowano Mikołajkowo-Gwiazdkowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców z klas 4-5. Do sportowej rywalizacji przystąpiły 3 zespoły, w których zagrało łącznie 19 młodych pasjonatów piłki kopanej.

      Podobnie jak w trakcie poniedziałkowego turnieju dziewcząt zgromadzeni kibice nie mogli narzekać na brak wrażeń. Byliśmy świadkami bardzo widowiskowych, trzymających w napięciu piłkarskich zmagań toczonych zgodnie z zasadami fair play.

      W trakcie uroczystego zakończenia turnieju dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczał p. dyrektor Józef Milewski. Nie zabrakło również słodkości, które ponownie ufundował piłkarski zespół KS Wda Czarna Woda.

       

      Wyniki spotkań:

      4a – 4b 0:0

      4a – 5a 0:3

      4b – 5a 1:1

       

      Klasyfikacja końcowa:

      1 miejsce – 5a

      2 miejsce – 4b

      3 miejsce – 4a

       

      Nagrody indywidualne:

      Najlepszy zawodnik: Franciszek Nadolski

      Najlepszy strzelec: Julian Nadolski

      Najlepszy bramkarz: Mateusz Reszka

      Zawodnicy fair-play: Ksawier Stanek, Jakub Szopiński, Igor Wierzbicki, Adam Pluskota, Bartłomiej Przybyłowicz

       

      Składy zespołów:

      • IVa

      Adam Pluskota, Bartłomiej Przybyłowicz, Igor Pulkowski, Mateusz Reszka, Michał Sarnowski, Olaf Stopa, Filip Szopiński, Krzysztof Żywicki

      • IVb

      Franciszek Klein, Hubert Osowski, Kajetan Selonke, Ksawier Stanek, Jakub Szopiński, Igor Wierzbicki

      • Va

      Franciszek Nadolski, Julian Nadolski, Felix Lewicki, Oskar Połom, Arkadiusz Woziński

       

      W imieniu organizatorów, którymi byli nauczyciele wychowania fizycznego, dziękuję wszystkim instytucjom i osobom, które wsparły nas w organizacji turnieju.

      Pomogli nam:

      – p. Sebastian Schmidt – Przewodniczący Rady Miasta Czarna Woda

      – p. Łukasz Łangowski – Sekretarz Gminy Czarna Woda

      – p. Piotr Dorosz – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Adam Gradowski – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Witold Bohla – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Rafał Połom – Radny Miasta Czarna Woda

      – Szkiełkowanie ZEFIR (p. Grzegorz Baczyński)

      – Hydrostacja.pl

      – Kajaki Sękowski

      – Stół Poproszę - manufaktura drewna i stali (p. Marcin Sztormowski)

      – Meble Tuszkowski - producent mebli tapicerowanych i drewnianych (p. Bartłomiej Tuszkowski)

      – KocieWianki

      – „Sałata” Marcin Sałata

      – p. Sławomir Malinowski

      – p. Borys Wirkus

      – p. Mateusz Baran

      – p. Michał Rubiszewski

      – p. Błażej Birna

      – KS Wda Czarna Woda

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • WIZYTA U ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     • W dniu 11 grudnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Białachowa do wioski Świętego Mikołaja. Uczniów przywitały elfy, które zapewniły dzieciom przednią zabawę. Dzieci odwiedziły domek Mikołaja - zobaczyły jego sypialnię, miały okazję z nim porozmawiać. Inną atrakcją był śnieżny domek oraz piernikowa chata. Dzieci miały okazję obcować ze zwierzętami, dekorować pierniki i obejrzeć film o Mikołaju.

       

      Opracowała: Jolanta Januszewska

     • MIKOŁAJKOWO-GWIAZDKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT

     • W poniedziałek 11 grudnia na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie zorganizowano Mikołajkowo-Gwiazdkowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt z klas 4-5. Do sportowej zabawy przystąpiło 20 dziewcząt, które tego dnia wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz sporymi umiejętnościami piłkarskimi.

      Po rozegraniu 3 bardzo widowiskowych spotkań doszło do uroczystego zakończenia, w trakcie którego dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczał dyrektor naszej placówki – p. Józef Milewski. Każda uczestniczka otrzymała także słodki upominek, który ufundował piłkarski zespół KS Wda Czarna Woda.

       

      Wyniki spotkań:

      4a – 4b 1:1

      4a – 5a 0:1

      4b – 5a 0:1

       

      Klasyfikacja końcowa:

      1 miejsce – 5a

      2 miejsce – 4a; 4b

       

      Nagrody indywidualne:

      Najlepsza zawodniczka: Antonina Wegner

      Najlepsza strzelczyni: Marta Kuklinska

      Najlepsza bramkarka: Diana Szulgina

      Zawodniczki fair-play: Maja Cybulska, Sandra Kruzicka, Agnieszka Woźniak, Jagoda Polakowska, Agata Krajnik

       

      Składy zespołów:

      • IVa

      Victoria Dymel, Eliza Litwińska, Laura Ossowicka, Antonina Wegner, Sandra Kruzicka, Maja Cybulska

      • IVb

      Emilia Korabiewska, Magdalena Żurawska, Wiktoria Ossowska, Agnieszka Woźniak, Jagoda Polakowska, Maja Paruszewska

      • Va

      Zuzanna Połom, Helena Janikowska, Magdalena Klein, Marta Kuklinska, Maria Wysokińska, Julia Kirszenstein, Agata Krajnik, Diana Szulgina

       

      W imieniu organizatorów, którymi byli nauczyciele wychowania fizycznego, dziękuję wszystkim instytucjom i osobom, które wsparły nas w organizacji turnieju.

      Pomogli nam:

      – p. Sebastian Schmidt – Przewodniczący Rady Miasta Czarna Woda

      – p. Łukasz Łangowski – Sekretarz Gminy Czarna Woda

      – p. Piotr Dorosz – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Adam Gradowski – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Witold Bohla – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Rafał Połom – Radny Miasta Czarna Woda

      – Szkiełkowanie ZEFIR (p. Grzegorz Baczyński)

      – Hydrostacja.pl

      – Kajaki Sękowski

      – Stół Poproszę - manufaktura drewna i stali (p. Marcin Sztormowski)

      – Meble Tuszkowski - producent mebli tapicerowanych i drewnianych (p. Bartłomiej Tuszkowski)

      – KocieWianki

      – „Sałata” Marcin Sałata

      – p. Sławomir Malinowski

      – p. Borys Wirkus

      – p. Mateusz Baran

      – p. Michał Rubiszewski

      – p. Błażej Birna

      – KS Wda Czarna Woda

       

       

      Opracowanie+foto: Paweł Rybacki

     • WYNIKI KONKURSU "ŚWIĄTECZNE WIERSZOWANIE"

     • Wyniki konkursu „Świąteczne Wierszowanie”

      6 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie odbył się konkurs recytatorski  pt. „Świąteczne Wierszowanie”. Główne cele konkursu  to zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

      W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III. Dzieci miały możliwość wyboru wiersza o tematyce świątecznej.  Na ocenę miały wpływ następujące elementy: tempo, intonacja, interpretacja, znajomość tekstu i ogólny wyraz artystyczny ( strój, rekwizyty, gesty).

      Członkowie komisji mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem do konkursu zgłosiło bardzo dużo osób,  poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki , jednak zdecydowali…

      Zwycięzcami konkursu zostali :

      KLASY I

      1. Jan Kaszubowski

      2. Patryk Sturmowski

      3. Nela Sikora

      Wyróżnienie - Maja Szczepankiewicz, Tadeusz Pietruszka

      KLASY II

      1. Rozalia Werra

      2. Zofia Zaremba

      3. Jagoda Wysokińska

      Wyróżnienie- Marcel Peplinski

      KLASY III

      1. Maria Mickiewicz

      2. Natalia Górnowicz

      3. Nina Sikora

      Dziękujemy wszystkim za udział, za  wspaniałe wierszyki i wspólną zabawę. Zwycięzcy  otrzymali  dyplomy oraz książki, a wszyscy uczestnicy małe słodkości ufundowane przez Radę Rodziców za co serdecznie dziękujemy.

      Karolina Smaglińska

       

     • PRÓBNY SPRAWDZIAN ÓSMOKLASISTY

     • PRÓBNY SPRAWDZIAN ÓSMOKLASISTY 2023

      W dniach 5,6,7 grudnia dla uczniów klas 8a wraz z wydawnictwem pedagogicznym ,, OPERON’’ przeprowadzony został ogólnopolski próbny sprawdzian ósmoklasisty. Dla obecnych klas ósmych szkoły podstawowej sprawdzian ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie jest zaplanowany na 14, 15 i 16 maja 2024r.. W związku z minionymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa, obecna klasa ósma będzie jeszcze pisała sprawdzian wg ‘’starej’’ formy obejmującej tylko trzy przedmioty: język polski, matematykę i język angielski. Dopiero w 2025r. na sprawdzianie dojdzie czwarty przedmiot do wyboru przez ucznia tj. biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.  

      Do próbnego sprawdzianu przystąpiło 13 uczniów (tak mało jest uczniów w klasie) w dniach 5, 6 i 7 grudnia:

      1. Język polski – 120 minut.
      2. Matematyka – 100 minut.
      3. Język angielski – 90 minut.

      Głównymi celami próby egzaminacyjnej było zapoznanie się uczniów z procedurami egzaminacyjnych, gospodarowaniem czasem egzaminu oraz określenie swojego poziomu wiedzy i umiejętności.

      Przykładowe zadania:

      Język polski
      Zadanie 3. (0–1)

      Dokończ zdanie tak, aby było zgodne z treścią przytoczonego fragmentu Quo vadis. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

      Wygląd i zachowanie Nerona świadczą o tym, że był on władcą

      A. bezmyślnym i zarozumiałym.

      B. naiwnym i dobrodusznym.

      C. szlachetnym i majestatycznym.

      D. despotycznym i brutalnym.

       

      Matematyka

      Zadanie 6. (0–1)

      Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

      Wartość wyrażenia −8+(−6)2 −7_(−5) można przedstawić jako:

      A. –32 B. (–4)2 C. 3(32 + 22) D. 7× 32

       

      Język angielski

      Zadanie 5. (0–4)

      Dla każdej z opisanych sytuacji (5.1.–5.4.) wybierz właściwą reakcję. Zakreśl jedną z liter: A,

      B albo C.

      5.1. Koleżanka zaprasza cię na wspólny wyjazd. Nie jesteś pewien/pewna, czy będziesz mieć

      czas. Co powiesz?

      A. I’m sorry to hear that.

      B. I’ll be able to go with you.

      C. I’ll have to think it over, I’m not sure.

      Wszyscy nasi uczniowie sprostali wymaganiom procedur egzaminacyjnym, byli
      ubrani odświętnie i dali z siebie wszystko. Bardzo dziękujemy rodzicom i uczniom za 100% frekwencję, odświętny ubiór i sprostanie wszystkim wymaganiom.

      Po sprawdzeniu prac uczniowskich, określeniu mocnych i słabych stron, wszyscy zabiorą się do wytężonej pracy, aby na majowym sprawdzianie uzyskać najwyższe wyniki, otwierające drogę do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.
       

      ŻYCZYMY POWODZENIA

      Opracował: Józef Milewski

     • UCZNIOWIE KLAS 1-3 Z WIZYTĄ W GABINECIE WETERYNARYJNYM

     • W ostatnim czasie uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni przez Panią Sandrę Bartoszewicz do gabinetu weterynarza, gdzie Pani udzieliła dzieciom prelekcji na temat swojej ciekawej pracy. Praca weterynarza jest pracą marzeń dla osób, które kochają zwierzęta, i które lubią pomagać. Praca ta wiąże się nie tylko ze opiekowaniem się uroczymi zwierzętami, ale również zdiagnozowaniem i leczeniem chorób, a przy ty często ratowaniem życia niewinnych zwierząt, dlatego trudno jest się dziwić, ze tak wiele osób rozważa tę ścieżkę kariery. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie rośnie, ponieważ w ostatnich latach postrzeganie zwierząt zupełnie się zmieniło. Psy nie są już przykuwane do budy, aby broniły domu, a koty nie są zwierzętami, które wracają do środka, tylko gdy pada. Ludzie zaczęli traktować swoje zwierzęta jak przyjaciół i przykładają coraz więcej wagi do ich zdrowia i szczęścia, dlatego nie ograniczają już wizyt u specjalisty do absolutnej konieczności, a wręcz przeciwnie udają się tam regularnie. Dzieci  z uwagą słuchały, uczyły się robić zastrzyki pluszowemu pieskowi, zobaczyły psi szkielet, zapoznały się urządzeniem USG oraz mogły oglądać próbki przez mikroskop. Chętne dzieci mogły się zważyć, lub założyć pieskowi ubranko, które zakładane jest po zabiegu, lub operacji. Dzieci podczas wizyty były bardzo zadowolone.

      Opracowała: Jolanta Januszewska