• MISTRZOSTWA REJONU W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • W piątek 29 września w Kaliskach rozegrano Mistrzostwa Rejonu w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt oraz chłopców. Na zawody pod opieką p. Justyny Schmidt wybrały się dwie czarnowodzkie drużyny, które rywalizowały w Igrzyskach Dzieci (klasy 4-6).

      Występ naszych małych sportowców bez żadnych wątpliwości możemy uznać za udany. Chłopcy po heroicznej walce ostatecznie zajęli 1 miejsce w gronie 4 drużyn i tym samym zapewnili sobie awans do Mistrzostw Powiatu, które zostaną rozegrane w najbliższy wtorek (3 października) również w Kaliskach.

      Słowa pochwały z pewnością należą się wszystkim naszym reprezentantom za zaangażowanie i walkę na 100% własnych możliwości.

       

      Klasyfikacja końcowa:

       

      • Dziewczęta:

      1 miejsce: PSP Lubichowo

      2 miejsce: PSP Kaliska

      3 miejsce: PSP Czarna Woda

       

      • Chłopcy:

      1 miejsce: PSP Czarna Woda

      2 miejsce: PSP Lubichowo

      3 miejsce: PSP Kaliska

      4 miejsce: PSP Szlachta

       

      Naszą szkołę reprezentowali:

       

      • Dziewczęta:

      Klara Schmidt, Helena Janikowska, Lena Białaszczyk, Zuzanna Kiedrowska, Maja Lamczyk, Agata Piotrzkowska, Antonina Wegner

       

      • Chłopcy:

      Franciszek Nadolski, Julian Nadolski, Olaf Baczyński, Oliwier Szopiński, Rajmund Narloch, Szymon Pryba, Aleksander Homa

       

      BRAWO!

       

      Opracowanie: Paweł Rybacki

      Foto: Justyna Schmidt, Szymon Pryba, Paweł Rybacki

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione
      z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. ma na celu rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych.

      W naszej szkole tego dnia uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki, gdzie wysłuchali wierszy Juliana Tuwima oraz wybranych rozdziałów „Dzieci z Bullerbyn”. Z kolei klasy starsze (4-8) słuchały fragmentów lektur,  m.in. „Mikołajka”, „Quo vadis”, „Pana Tadeusza”, „Katarynki”. W rolę czytających wcieliły się panie wychowawczynie oraz uczniowie, za co serdecznie dziękujemy.

      Dzięki tej akcji czytelniczej cała społeczność szkolna miała kontakt z literaturą. Pokazaliśmy również, że czytanie to wielka przyjemność, która daje wiele korzyści - wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia oraz poszerza wiedzę.

                                                                                                            

      Opracowanie: Alicja Kuchta

      Foto: Paweł Rybacki

     • PROGRAM "UMIEM PŁYWAĆ" JESIEŃ 2023

     • Podobnie jak w latach ubiegłych Gmina Czarna Woda przystąpiła do programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Do głównych celów programu należą:

      - upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,

      - nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,

      - profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,

      - zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych  zajęciach sportowych,

      - wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni.

      Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiło 32 uczniów z klas 3. Naszych podopiecznych czeka w sumie 10 zajęć prowadzonych przez doświadczonych instruktorów pływania w Aquapark Chojnice. Zajęcia cieszą się wśród dzieci ogromną popularnością, o czym świadczą niemalże 100% frekwencja (1 nieobecność) w trakcie dwóch pierwszych wyjazdów oraz szerokie usmiechy na twarzach naszych podopiecznych.

       

      Opracowamie + foto: Paweł Rybacki

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA POLSKA 2023

     • Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA” jest częścią międzynarodowego ruchu „CLEAN UP THE WORLD”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.

      W dniach 15-17 września b.r. odbywa się 30 akcja  „SPRZĄTANIE ŚWIATA POLSKA 2023” pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI".

      Celem tegorocznej edycji jest ukazanie wyjątkowości akcji, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Od 30 lat angażują się w nią szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, rodziny, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym aktywnościom sprzątają lasy, parki i łąki z SETEK TYSIĘCY KILOGRAMÓW ŚMIECI!

      Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie tradycyjnie z wielkim zapałem i animuszem wzięli się za sprzątanie najbliższego otoczenia w trakcie piątkowych lekcji.

      Udało się nam uwolnić od śmieci m.in. :

      - tereny nad rzeką (kajakarnia – pompownia),

      - okolice szkoły oraz stadionu (ze szczególnym uwzględnieniem terenu wokół „kręgielni”),

      - tzw. osiedle Zory ,

      - las pomiędzy przedszkolem i apteką,

      - chodnik oraz drogę prowadzącą od Steico w kierunku dworca + Pomnik Kolejarzy,

      - ul. Pomorską + tereny wokół „starej piekarni”

      - skatepark, tereny wokół Biedronki.

      Urzędowi Miejskiemu w Czarnej Wodzie składam podziękowania za dostarczenie worków i rękawiczek, pracownikom MZGKiM za wywóz zebranych w trakcie tegorocznej akcji śmieci.

      Szczególne słowa podziękowania kieruję do samych uczestników za zaangażowanie w czynieniu naszej małej ojczyzny piękniejszej.

       

       

      Opracowanie + foto: Paweł Rybacki

     • ZAKUP SPRZĘTU SPORTOWEGO

     • W minionym tygodniu ze środków własnych zakupiliśmy sprzęt sportowy, który będzie wykorzystywany na lekcjach wychowania fizycznego jak również w trakcie dodatkowych zajęć sportowych, na które z chęcią uczęszczają uczniowie naszej placówki.

      Zakupione zostały:

      - materac gimnastyczny 200x120x10cm – 2 sztuki

      - piłka koszykowa Molten MB5 rozm.5 – 5 sztuk

      - piłka ręczna Meteor rozm.0 – 5 sztuk

      - piłka siatkowa NO10 rozm.5 – 5 sztuk

      - skakanka z licznikiem Profit Anteros – 5 sztuk,

      - pompka Molten  – 1 sztuka

      - igły do piłek Meteor 8 mm 5 szt. – 5 zestawów

      Zakup możliwy był dzięki przychylności Dyrekcji Szkoły, której w imieniu nauczycieli wychowania fizycznego serdecznie dziękuję za przekazanie środków finansowych na zakup w/w sprzętu oraz szeroko pojęte wsparcie działań mających na celu zachęcenie naszych podopiecznych do aktywnego udziału w lekcjach wychowania fizycznego jak również aktywności fizycznej w czasie wolnym.

       

      Opracowanie: Paweł Rybacki

     • MARSZ PO TLEN

     • W środę 13 września wybraliśmy się na długi spacer w ramach szkolnego rajdu pieszego "MARSZ PO TLEN". Na starcie wyprawy stanęło 31 uczestników, dla których mało optymistyczna prognoza pogody na środowe popołudnie nie stanowiła problemu (jak się później okazało, aura dopisała).

      Trasa naszej eskapady wiodła z Czarna Woda przez tzw. Lepaki do Klonowic, gdzie w przeuroczym miejscu, jakim niewątpliwie jest AGROTURYSTYKA KLONÓWKA, miał miejsce odpoczynek, w trakcie którego odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek i chleba. 

      Dodatkową, nieplanowaną atrakcją samego marszu (oprócz aktywności fizycznej na świeżym powietrzu) okazało się być obfite grzybobranie oraz sesja zdjęciowa w drodze powrotnej, która wymagała od niektórych uczestników biegania pomimo zrozumiałego zmęczenia. Niektórzy z pewnością nie będą mieli w godzinach wieczornych problemu z zaśnięciem.

      W imieniu organizatorów oraz uczestników marszu chciałbym serdecznie podziękować piłkarskiej drużynie KS WDA CZARNA WODA za ufundowanie przepysznych kiełbasek oraz innych dodatków niezbędnych podczas ogniska/grilla.

      szczególne słowa podziękowania kieruję do AGROTURYSTYKI KLONÓWKA za ugoszczenie nas w swoich przepięknych, klimatycznych progach.

       

      Opracowanie + foto: Paweł Rybacki

     • ŚMIECIOM W LESIE MÓWIMY STANOWCZO NIE!

     • 11 września  (poniedziałek) uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie po raz pierwszy w roku szkolnym 2023/2024 wybrali się na spacer po lasach otaczających naszą miejscowość w ramach akcji: “Śmieciom w lesie mówimy stanowczo nie!”.

      Podobnie jak w latach ubiegłych celem naszej wędrówki było uwolnienie od śmieci przepięknych terenów zielonych otaczających naszą małą ojczyznę.

      Niewielka (porównując z poprzednimi edycjami) ilość zebranych śmieci jest najlepszym dowodem na to, że akcja ma sens i kontynuowana systematycznie zaczyna przynosić zamierzone rezultaty. Przy okazji pragniemy zachęcić wszystkich mieszkańców naszej gminy do aktywnego udziału w zbliżającej się dużymi krokami (15-17 września) akcji: SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023.

      Po zakończeniu dzisiejszej eko-eskapady miało miejsce tradycyjne ognisko nad naszą uroczą  rzeką. W jego trakcie uczestnicy mogli również w ramach aktywnego wypoczynku rozegrać mecz w piłkę siatkową.

       

      KORZYSTAJĄC Z OKAZJI CHCIAŁBYM SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ:

      - URZĘDOWI MIEJSKIEMU W  CZARNEJ WODZIE za systematyczne wsparcie przy wszystkich akcjach tego typu (zapewnienie worków, rękawiczek);

      - MIEJSKIEMU ZAKŁADOWI GOSPODARKI KOMUNALNEJ I MIESZKANIOWEJ W CZARNEJ WODZIE za wywóz zebranych śmieci;

      - P. TADEUSZOWI ZAREMBIE za udostępnienie nam swojego przepięknego pola kempingowego “Pod Świerkami”;

      - kolegom z piłkarskiej drużyny KS WDA CZARNA WODA za ufundowanie przepysznych kiełbasek, soków, chleba itd.

      - ORAZ, A RACZEJ PRZEDE WSZYSTKIM, SAMYM UCZESTNIKOM – ZA POŚWIĘCONY CZAS ORAZ OGROMNE ZAANGAŻOWANIE W CZYNIENIU NASZEGO NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA PIĘKNIEJSZYM.

       

      Udział w akcji wzięli:

      • Cwil Adam
      • Delerue Patrick
      • Narloch Rajmund
      • Pryba Szymon
      • Raczkowski Franciszek
      • Strzelka Bartosz
      • Szopiński Oliwier
      • Tracz Nikodem
      • Wegner Leon
      • Zarembski Oskar

      BRAWO WY!

       

      Opracowanie + foto: Paweł Rybacki

     • PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW

     • W imieniu własnym, dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów naszej placówki chciałbym kolejny raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu atrakcyjnych nagród rzeczowych na szkolne zawody sportowe i  konkursy wiedzy o sporcie, które organizować będziemy w roku szkolnym 2023/2024, jak również sprzęt, który wykorzystywać będziemy w trakcie lekcji wychowania fizycznego (piłki gumowe, worki na piłki).

      Zakupione zostały:

      • Piłka nożna NO10 rozm. 5 – 3 sztuki
      • Piłka nożna Kipsta First Kick rozm. 4 – 2 sztuki
      • Piłka koszykowa Tarmak R100 rozm. 5 – 2 sztuki
      • Piłka siatkowa Allsix VB100 rozm. 5 – 2 sztuki
      • Worek na buty Kipsta 15l – 20 sztuk
      • Ręcznik z mikrofibry Alpinus – 5 sztuk
      • Plecak turystyczny Quechua Arpenaz 10l – 12 sztuk
      • Torba sportowa Kipsta Essential 20l – 3 sztuki
      • Quechua bidon turystyczny plastikowy 0,8l – 15 sztuk
      • Piłka gumowa 23cm – 15 sztuk
      • Worek na piłki Select – 2 sztuki

      Pomogli nam:

      – p. Sebastian Schmidt – Przewodniczący Rady Miasta Czarna Woda

      – p. Łukasz Łangowski – Sekretarz Gminy Czarna Woda

      – p. Piotr Dorosz – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Adam Gradowski – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Witold Bohla – Radny Miasta Czarna Woda

      – p. Rafał Połom – Radny Miasta Czarna Woda

      – Szkiełkowanie ZEFIR (p. Grzegorz Baczyński)

      – Hydrostacja.pl

      – Kajaki Sękowski  

      – Stół Poproszę - manufaktura drewna i stali (p. Marcin Sztormowski)

      – Meble Tuszkowski - producent mebli tapicerowanych i drewnianych (p. Bartłomiej Tuszkowski)

      – KocieWianki

      – „Sałata” Marcin Sałata

      – p. Sławomir Malinowski

      – p. Borys Wirkus

      – p. Mateusz Baran

      – p. Michał Rubiszewski

      – p. Błażej Birna

      – KS Wda Czarna Woda

       

      DZIĘKUJEMY!

       

      Opracowanie + foto: Paweł Rybacki

     • NARODOWE CZYTANIE 2023

     • W piątek 8 września w Bibliotece Miejskiej odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania.

      Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Została ona zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

      W tym roku do Narodowego Czytania wybrana została powieść „Nad Niemnem”.

      Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–87, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

      Zaproszeni do czytania goście: Pani Marta Suchocka nauczycielka języka polskiego z miejscowej Szkoły Zawodowej, Pani Julia Puttkammer pracownica Urzędu Miejskiego, Pani Kamila Stormowska, pracownica biblioteki miejskiej oraz Pan Łukasz Łangowski sekretarz miasta zaprezentowali dwa fragmenty powieści, początek pierwszego tomu oraz Legendę o Janie i Cecylii.

      Odbiorcami tegorocznego czytania była młodzież z miejscowych szkół oraz mieszkańcy Czarnej Wody.

       

      Opracowanie: Biblioteka Miejska

      Foto: Paweł Rybacki

     • SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI.

     • Dyrekcja szkoły i wychowawcy klas zapraszają rodziców na bardzo ważne spotkanie w dniu 12 września
      ( wtorek), 
      o godz. 16.00 w wyznaczonych salach.

      Głównymi tematami spotkania będą:

      - przedstawienie organizacji pracy szkoły na rok 2023 / 2024,

      - przypomnienie zapisów w  Statucie Szkoły

      - obsługa e-dziennika, uzyskanie / odtworzenie kodów do e-dziennika SynergiaLibrus,

      - uzyskanie od rodziców ważnych decyzji ws. zajęć dodatkowych
      i pobytu dziecka w szkole.

       

      Dyrektor szkoły - Józef Milewski

     • UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

     • Szanowni Goście, Rodzice , drodzy Nauczyciele, kochani Uczniowie, pracownicy administracji i obsługi !!!

      Andrzej Bogucki   Aktor i piosenkarz. 
      A na śmiesznym tle sprawa powstała:
      Poprosiłem, poziomek niech kupi.
      "Zdziecinniałeś - powiada - w jesieni?".
      To już jesień? Jak leci ten czas!
      I westchnąłem: no patrz, już po lecie,
      Po wakacjach, po słońcu, mój Boże!
      Już się zacznie szaruga na świecie,
      Jasnych spodni już chyba nie włożę.
      Pewnie deszcze się zaczną i słota,
      Bo mnie jest szkoda lata. I letnich złotych wspomnień,
      Niech mówią "głupi" o mnie, A mnie jest żal.
      Bo mnie jest szkoda lata I ludzi żal, i nieba,
      Po którym płyną smutne Jesienne mgły.

      Jakby to było wczoraj, wręczałem świadectwa...., ale nic się nie skończyło – edukacja trwa w sposób ciągły...przez całe życie.
      Możemy być szczęśliwi – bo mamy szkołę - budynek, nauczycieli i wspierający samorząd.
      ,,Zdobyte do tej pory umiejętności to tylko kropla w ocenia wiedzy’’.
      Okręt zwany EDUKACJA, po postoju w porcie, odbija dzisiaj na kręte drogi po morzach
      i oceanach wiedzy.
      Myślę , że Wam wszystkim wakacje dały moc zadowolenia - widzę to po uśmiechniętych twarzach. Ufam, że zasłużony odpoczynek po trudach nauki był dla Was satysfakcjonujący oraz mam nadzieję, że wróciliście do szkoły z nowym zapałem, świeżym umysłem oraz chęcią do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.
      Jurto, już jutro, drodzy uczniowie znów zasiądziecie w ławkach, usłyszymy szkolny dzwonek - nauczyciele, dyrekcja, pracownicy oświaty wrócą do swoich zajęć. Przed nami jak co roku – czas wytężonej pracy.

      Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej Wodzie

      • 31 nauczycieli
      • Powitanie nowo zatrudnionych:
      • Mgr Monika Prabucka
      • Mgr Anna Nadolska
      • Awans zawodowy otrzymali:
      • Pani Paulina Baran – n-l dyplomowany
      • Pani Karolina Smaglińska – n-l mianowany
      • Pani Monika Prabucka – n-l mianowany
      • 13 oddziałów  = 237 dzieci
      • 6 klas 1-3 i 6 klas 4-8
      • 7-latkowie przyszli do 1a SP - 17 ,  1b SP - 18. Drodzy uczniowie klasy pierwszej!  Poczujcie niepowtarzalny klimat "Publicznej Szkoły Podstawowej" na kolejne 8 lat.
      • Klasa 8a tylko 13 uczniów - czeka was sprawdzian Ósmoklasisty 14,15,16 maja 2024.

      Kochane dzieci i młodzieży, nauczyciele! Początek roku szkolnego to również czas nadziei
      i obaw – SynergiaLibrus  już jest gotowy,
      . WSZYSTKO PO TO …DLA UCZNIÓW  – dla osiągnięcia najważniejszych celów: PIORYTET to zapewnienia bezpieczeństwa i opieki- a przede wszystkim dla wszechstronnego rozwoju naszych dzieci: intelektualnego, psychicznego i fizycznego .

      Musicie także pamiętać, że uczniami jesteście nie tylko w szkole, ale też kiedy przebywacie na boisku, na wycieczce, w sklepie, czy na zabawie --i obowiązują Was zawsze takie same zasady zachowania.

       Życzę wszystkim uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie dużo sukcesów – a gdy będzie porażka , wyciągnięcie wniosków i poprawa na ,,6,,

      W swym postępowaniu pamiętajcie o słowach wypowiedzianych przez was słowach i obietnicach:

      „Słowa nie znaczą nic, jeśli nie są potwierdzone przez czyny.
      Twoim słowom powinny zawsze towarzyszyć czyny, które pokazują to, co naprawdę czujesz. Inaczej są to słowa bez znaczenia i możesz równie dobrze milczeć’’

      My nauczyciele jesteśmy gotowi do trudu jakim jest nauczanie i obiecujemy dać wszystko co najlepsze, także obiecujemy dbać o bezpieczeństwo i dobre wychowanie naszych dzieci.

      Nauczycielom życzę oczywiście , 

      - zdrowia, szacunku, współpracy, zrozumienia, miłości.. docenienia, pieniędzy, jak najmniej kłopotów,  problemów z uczniami i wielu powodów do satysfakcji.

      Rodzicom zaś życzę - zadowolenia ze swoich dzieci, dobrej współpracy ze szkołą, z nauczycielami, z wychowawcami oraz z dyrekcją szkoły.

      Na sam koniec podziękowania składam panu Burmistrzowi, ks. wikaremu i proboszczowi za mszę św., pani wicedyrektor Ewie Łangowskiej, obsłudze i administracji - za przygotowanie szkoły , sali gimnastycznej i otoczenia do nowego roku.

      Rok szkoły 2023 /2024  jest otwarty. 

     • AWANSE ZAWODOWE NAUCZYCIELI.

     • W minione wakacje odbyły się egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego i rozmowy kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego. Egzaminy na nauczyciela mianowanego przeprowadzane są w organach prowadzących szkoły - u nas w Urzędzie Miasta Czarna Woda, a na nauczyciela dyplomowanego w Delegaturze Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Tczewie. 

      Egzamin na nauczyciela mianowanego zdały:

      1. Karolina Smaglińska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, logopeda i pedagog specjalny.

      2. Monika Prabucka - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

      Dla dopełnienia wymagań zawartych w ustawie Karta Nauczyciela, nauczyciele mianowani złożyli przysięgę przed Radą Pedagogiczną na zebraniu w dniu 31.08.2023 r.

      Nauczycielem dyplomowanym została:

      1. Paulina Baran - nauczyciel języka angielskiego.

      WSZYSTKIM gratujemy awansu, życzymy dalszego rozwoju zawodowego i spełniania się w zawodzie nauczyciela dla dobra naszych uczniów.

                                                                                                                                                                Dyrekotr szkoły